Online Mağaza Nasıl Açılır? E-ticaret’e Giriş

En Etkili Satış Yöntemi: Online Mağaza

Günlük hayatta adını sıklıkla duyuran online mağazacılık ile satış yapmak farklı bir boyut kazanıyor. Satıcılar, alıcılar ve ürünler tek bir platform altında buluşuyor. Son günlerde yaygınlaşan sanal ticaret ile birlikte “online satış nasıl yapılır?” sorusu da sıklıkla sorulmaya başlandı. Gelin bu sorunun cevabına daha yakından bakalım:

Online mağaza oluşturmaya karar vermeden önce ilk olarak online mağaza terimini detayları ile birlikte bilmeniz gerekiyor. Alıcıları ve satıcıları sanal bir ortamda toplayan ve ürün alışverişinin gerçekleştirildiği ortamlar online mağaza olarak adlandırılıyor. Etkili bir satış yöntemi olan online mağazacılık, günümüzde gitgide yaygınlaşıyor.

Online Mağazacılık Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatın her alanında “online” terimi ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu doğrultuda alışverişler de farklı bir boyut kazanarak online ortamlarda yapılmaya başlandı. Online mağaza adı verilen platformlarda satıcılar ile alıcılar buluşuyor; alıcılara ürünleri inceleme, yorum yapma ve ürünleri karşılaştırma imkanı sunuluyor.

Hemen hemen her çeşit ürünün bulunduğu online mağazalar, alıcıya sunduğu kolaylıklar sayesinde her geçen gün daha fazla kişi tarafından ilgi görüyor. Online alışveriş market ürünlerini de içerisine alıyor. Çeşitli online alışveriş sitelerinde marketlerde görebileceğiniz tüm ürünlerin satışı gerçekleştiriliyor.

Ürün satışı yapmak isteyenlerin karşısına iki farklı seçenek çıkıyor. Bunlardan biri çok daha büyük bir alıcı kitlesine hitap eden platformlarda ürünlerinizi pazarlamak; diğeri ise kendi online mağazanızı kurarak, ürünlerinizi alıcılar ile buluşturmaktır.

Online Mağaza Nasıl Açılır?

Günümüzde ürün satışı yapmak ve mevcut hacminizi büyütmek, online mağazalar sayesinde oldukça kolay bir hâl aldı. Online mağazalarda bir ürünü tanıtmak ve pazarlamak fiziksel mağazalara göre daha az uğraş gerektiriyor.

Online mağaza açmak, satıcılar tarafından zor bir işlem gibi görülse de adım adım ilerlendiğinde çok kolay bir hâl almaktadır. Bazı gereklilikleri de sağladınız zaman sizlerde kolaylıkla bir online mağaza sahibi olabiliyorsunuz. “Online mağaza nasıl açılır?” adım adım bakalım:

  • Online mağaza açmadan önce bilmeniz gereken firmanıza ya da dükkanınıza ait bir vergi levhasının bulunması zorunluluğudur. Vergi levhası bulunmayan işyerleri pos hizmetlerinden mahrum kalmakta, kargo firmalarının şirketleri için özel olarak oluşturduğu ödeme planlarından ve uygun kargo ücretlerinden faydalanamamaktadır. Bir vergi levhasına sahip olabilmeniz için bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir. İşe ilk olarak bir şirket açarak başlayın.
  • Zorunlu olmasa da satış yapmanızı artıracak olan; sanal pos hizmetlerine kaydınız bulunmalıdır.
  • Sanal pos uygulamaları için bir banka hesabına sahip olmanız gerekiyor.
  • Online mağazanız için bir isim belirlemelisiniz. Belirleyeceğiniz isim uzun yıllar sizlere eşlik edeceğinden bu nokta oldukça önemlidir. İnsanların dikkatini çekecek bir mağaza adı ile işe başlamak satış potansiyelinizi artıracaktır.
  • Belkide online mağaza oluşturmanın en önemli adımı da bir domain sahibi olmaktır. Domain sahibi olmak için domain adresi satan çeşitli güvenilir siteler ile görüşmelisiniz. Daha önce seçilmemiş ve kullanılmasında herhangi bir problem olmayan domain adresini alabilir ve domain adresi aldığınız sitenin sizler için oluşturacağı uygun ödeme planı ile ödeme yapabilirsiniz.
  • Sitenizi oluşturduktan sonra gerekli kontrolleri yapabilmeniz adına bir e-ticaret altyapısının bulunması gerekmektedir. Çeşitli sitelerin sizlere sunduğu ücretsiz altyapılar işlevsel olmadığından bir e-ticaret altyapısı satın almalısınız. E-ticaret altyapısına sahip olmanız, müşterilerin güvenliği ve sitenizi rahat ve sorunsuz bir biçimde kullanabilmeniz için önemlidir.

Sanıldığı kadar zor değil: Online satış nasıl yapılır?

Online satış yapabilmeniz için bir sitenin yanında eğer aracı mağaza görevi üstlenmeyecekseniz, elinizde bir ürünün de olması gerekmektedir.

Ürünün görsellerini sitenize eklemeli ve ürün özellikleri kısmını eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Ürünü alıcıya tanıtırken kullanacağınız dil çok önemlidir. Müşterilerin ürün hakkında merak edebileceği soruların cevaplarına açıklama kısmında mutlaka yer vermelisiniz.

Alıcılar tarafından güvenilir satıcı olarak görülmeniz için onların sorularını, zamanında ve eksiksiz olarak cevaplamalsınız. Daha önce ürünü kullananların yorumları, sonraki müşteriler için önemli bir yere sahip olduğundan müşterilerin yorum yapabilecekleri bir alan ayırmalısınız.

Yalnızca ürünü satarken değil ürünün satışından sonra da müşterileri desteği sağlamalısınız. Bunu yaparak kısa bir süre içerisinde online mağazanızın hacmini büyütecek ve daha çok müşterinin sizi tanımasını sağlayacaksınız.

Online mağazacılığın avantajları nelerdir?

Satış işlerine online olarak devam etmenizin, fiziksel mağazalara göre birçok avantajı bulunmaktadır. Online mağazacılığın sizlere sunduğu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Fiziki mağazalarda satış yapabilmeniz için belli bir zaman aralığı bulunur. Online mağazalarda böyle bir süre sorunu bulunmadığından 7/24 satış yapma imkanı sunar. Hatta tatil günlerinde bile ürünlerinizin satışına online olarak devam edebilirsiniz.
  • Çok fazla ücret ödemeden reklam yaptırmak, fiziki mağazalara göre daha fazla alıcıya hitap etmek online mağazalar ile mümkün oluyor. Site içerisinde çeşitli kampanyalar düzenleyerek ve google üzerindeki reklam kampanyalarına katılarak marka bilinirliği artırabiliyor.
  • Online mağaza kurmak ve yıllarca bu mağazayı yönetmek fiziki mağazalara oranla fiyat olarak çok daha uygundur.

E-ticaret altyapıları sayesinde müşterilerin ilgi alanları doğrultusundaki ürünleri onlara sunarak site içerisindeki aktifliğini kolaylıkla artırabilirsiniz. Bunun yanında sitenizi terk eden kişilere yönelik reklam çalışmaları ile çok büyük bir müşteri kitlesine sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir