Networking Nedir? Networking ile Sektörde İlerlemek

networking-nedir-networking-ile-sektorde-ilerlemek

İlişki geliştirme ağı olarak açıklayabileceğimiz sosyoekonomik bir kavram olan networking, iş yaşamının önemli basamaklarından biridir. Networking nedir sıklıkla merak edilen bir sorudur. Networking kavramını iyi iş ilişkileri kurmak, bu ilişkileri sürdürmek ve ortak bir amaçla bir araya gelmek şeklinde özetlemek mümkündür. Güçlü bir çevre oluşturmak sadece kariyer açısından değil özel yaşam açısından da önemli katkılar sunar. Networking ne demek şu şekilde açıklanabilir:

 • Kişiden kişiye fikir, bilgi ve ilişki transferidir.
 • Küçük bir çabayla büyük işler yapabilme becerisidir.
 • Başka insanlara yardımcı olabilmektir.
 • Çıkar gözetmeden ilişki kurmak, ilişkiyi geliştirmek ve sürdürebilmektir.
 • Bağlantıları birbiriyle tanıştırabilmek ve yeni bağlantılar oluşturabilmektir.
 • Yardım istemekten ve yardım etmekten çekinmemektir.

Networking ile enerji, zaman ve para kazanmak mümkündür. Profesyonel iş yaşamında tercih edilir bir aktör olmanızı sağlar. Networking, bilgi gruplarında, resmi etkinlik ve toplantılarda, networking organizasyonlarında, sosyal medyada, diğer online mecralarda, kulüplerde oluşturulabilir. Hem bulunduğunuz sektörde hem de başka sektörlerde yer alan insanlarla etkileşim içine girerek iş hayatında önemli kazanımlar elde edebilirsiniz.

Networking Ne Değildir?

Networking kavramının ne olduğunu inceledikten sonra ne olmadığına da bakmak gerekir. Networking;

 • İnsanlara bir şey satma çabası,
 • İş bulma mekanizması,
 • Finansal destek kaynağı,
 • Kariyer planlama desteği,
 • Yeni bir iş fırsatı değildir.

Dolaylı yoldan iş bulmanıza, gelirinizi artırmanıza, yeni müşteriler kazanmanıza yardımı dokunsa da doğrudan bu amaçlarla çevre edinmek sağlıklı bir ilişki olmayacaktır. Networking kavramını kısa vadeli fayda olarak değil uzun vadeli bir yatırım olarak görmek gerekir.

Network Oluşturmanın Faydaları Nelerdir?

Network oluşturmak hem iş hayatında hem de kişisel hayatta birçok artı değer yaratır. Networking yeni ilişkiler kurmanızı ve referans alma şansınızı artırır. Yeni insanlarla tanışarak yeni müşterilere ulaşabilirsiniz. Yeni bağlantılarınızı yaptığınız işle ilgili bilgilendirerek onları referans kaynağı olarak da kullanabilirsiniz. Yeni ortaklıklar kurabileceğiniz gibi, ortak projelerde görev de alabilirsiniz. Çevrenize işiniz ve markanız hakkında detaylı bilgi verme imkanı yakalarsınız. Böylelikle işinizi büyütebilir, farklı kapıların aralanmasıyla yeni iş fırsatlarıyla tanışabilirsiniz.

Networking sektörünüze hakim olmanız için de önemli bir fırsattır. Faaliyet alanınızla ilgili güncel bilgilere daha kolay ulaşabilir, yeniliklere göre işinizi güncelleyebilirsiniz. Zaman zaman işinizle ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İyi ilişkiler geliştirmeniz bu sorunların çözümünde de size fayda sağlayabilir. Donanımlı kişilerden sorunun çözümüyle ilgili fikir alabilir veya fikir alabileceğiniz kişilere yönlendirilirsiniz. Networking yeni bilgilere ulaşmanın en pratik yollarından biridir. İletişime geçtiğiniz her yeni insan işinizle ya da farklı konularla ilgili bilgiler edinmenize imkân verir. Siz de deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşabilir, kişisel gelişiminize katkı sunabilirsiniz.

Girişimciler Açısından Networking Avantajları

Networking girişimciler açısından da oldukça önemlidir. Özellikle e-ticaretle ilgilenen girişimcilerin sağlam bir çevreye ihtiyaçları vardır. Sektördeki bilinirliğiniz, ne kadar insan tanıdığınız ve nasıl ilişkiler geliştirdiğinizle doğrudan ilgilidir. Girişimciler açısından networking şu avantajları verir:

 • Bilgi paylaşımı imkânı tanır. Bu konu hem kendi işinizi tanıtmanız hem de sektördeki gelişmeleri takip edebilmeniz açısından son derece önemlidir.
 • Yeni kurulan ilişkiler yeni iş imkânları elde edilmesini sağlar.
 • Sektörde bilinen bir isim ya da bilinen bir marka olmanız kolaylaşır.
 • Kendinizi ve işinizi doğru biçimde ifade etme şansı bulursunuz. Bu durum, yatırım ilişkileri geliştirmenize etki eder.

 Network Nasıl Oluşturulur?

 • Yeni ilişkiler geliştirirken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu noktalar size sağlam temele oturmuş bağlantılar oluşturmada yardımcı olacaktır.
 • İlk olarak ne tür etkinliklere katılmanız gerektiğine karar verin. Her etkinlik size doğru ilişkiler kurma fırsatı vermeyecektir. Etkinliğin içeriği de networking için uygun olmayabilir. Etkinliğe katılmadan önce katılımcı ve konuşmacı listesini, toplantının içeriğini, ilişki geliştirmeye yetecek aralıkların bulunup bulunmadığını incelemenizde fayda bulunur.
 • İlk izlenim her zaman önemlidir. Giyiminize özen gösterin ve profesyonel görünmeye dikkat edin. Böylelikle iyi bir izlenim bırakabilir ve güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz.
 • Online ortamlarda belli bir çevre edinme imkanı bulunsa da güçlü ilişkilerin yüz yüze görüşmelerle oluşturulacağı unutulmamalıdır. Sağlam bir bağ kurmak ve uzun vadeli bir ilişki için görüşmelerinizi yüz yüze yapmayı tercih edin.
 • Network oluşturmanın ana amacı karşılıklı fayda üzerine bir ilişki geliştirmektir. Tek taraflı düşünmek yerine karşılıklı fayda üzerine yoğunlaşmanızda fayda vardır.
 • İnsanlar sadece dinlemekten ya da sadece konuşmaktan hoşlanmazlar. Karşınızdakileri iyi tanıyabilmek ve sağlam bir ilişki kurmak için sorular sormaya ve söz hakkı vermeye özen gösterin.
 • Özgüven iş ilişkilerinde en önemli silahtır. Networking amaçlı bir etkinliğe katıldığınızda kendinizi ve işinizi doğru bir biçimde tanıtacak yeterliliğe sahip olun ve özgüvenli davranın. Etkinliğe katılmadan önce kendinizi nasıl tanıtacağınız ve işinizle ilgili vereceğiniz bilgileri içeren konuşmanın pratiğini yapabilirsiniz.
 • Tanıdığınız kişilerle bir arada kalmaktansa tanımadığınız insanların yanına oturmayı tercih edin. Bu şekilde onlarla tanışabilir, iş ağınıza katkı sağlayabilirsiniz. Yeni bağlantılar kurmak için yalnız duruna kişileri de tercih edebilirsiniz.
 • Tüm vaktinizi tek bir kişiyle tüketmek yerine, kibir bir dille izin isteyerek başkalarıyla da görüşün. Etkinliklerde tanıştığınız insanlarla ilişkilerinizi devam ettirin ve aranın soğumasına izin vermeyin.
 • Sadece iş odaklı konuşmalar yaparak sıkıcı olmayın. Farklı konulardan bahsederek samimi bir ilişki oluşturabilirsiniz.
 • Farklı sektörlerden insanlarla tanışmaya özen gösterin. Bu yeni fırsatlar yakalamanız için önemli bir adım olacaktır.

Networkingi Canlı Tutmanın Yolları

Yeni ilişkiler kurmak zor olmasa da sıcak tutulması gereken bir süreçtir. Tanıştıktan sonra görüşmeyi tekrarlamamak bağlantının kopmasına sebep olur. Sağlam bir çevre oluşturabilmek için;

 • Her ay bağlantılarınızdan en az ikisiyle yüz yüze görüşün.
 • Yeni tanıştığınız birine etkinliğin ardından e-mail ya da mesaj atarak tanıştığınız için memnun olduğunuzu belirtin.
 • Profesyonel iş organizasyonlarında liderlik yapın.
 • Kişisel bir web sitesi oluşturun ve bunu güncel tutun.
 • Bağlantılarınıza zaman zaman e-mail ya da mesaj gönderin, telefonla arayın.
 • Bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda bağlantılarınızdan istemekten çekinmeyin ve sizden yardım talebinde bulunanları geri çevirmeyin. Sorunlarını çözebilmeleri için yardımcı olun veya yardımcı olabilecek birine yönlendirin.

Network pek açıdan önemlidir; zaman, emek, marka, maddi ve manevi kazanç… Kısacası iş hayatı için hayati değere sahiptir. İletişime geçtiğiniz kişi size, işinize fayda getirmiyorsa iletişimizi sınırlandırmaktan ya da kesmekten çekinmeyin. Paylaşımda bulunacağınız, iş yönlendireceğiniz ya da iş alacağınız kişileri de iyi değerlendirmeniz gerekir. İş pasladığınız kişilerin itibarınıza zarar getirmeyecek yapıda olduğundan emin olun. Sonuç olarak sizin de networkünüzde bir krediniz var ve bu krediyi başkalarının hataları yüzünden harcamak istemezsiniz.

Bağlantılarınızla etkili iletişim kurmaya, kendinizi doğru ifade etmeye dikkat etmeniz gerekir. Paylaşımlarınızı hedef kitlenize uygun olarak düzenlemeye özen gösterebilirsiniz. Sanal ortamlarda negatif bir dil kullanmaktan kaçının. Networkünüzü geliştirmek için iyi izlenim bırakmanız gerektiğini unutmayın. Sadece iş bulmak için network kurmayı düşünmemeniz gerekir. Başkalarına da yardım ederek daha geniş bir çevreye sahip olabilirsiniz. İlişkilerinizi sıcak tuttuğunuzda iş hayatınızda pozitif değişimler olduğunu görebilir, bu sayede başarıya adım adım yaklaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir