E-ticarette nasıl satış artırılır?

E-Ticarette Nasıl Satış Artırılır?

E-ticaret, diğer adıyla elektronik ticaret günümüzde oldukça önemli olan ve değeri her geçen gün daha da artmakta olan bir satış yöntemidir. Peki e-ticaret tam olarak nedir ve e-ticaret nasıl yapılır? Konuyla ilgili bilinmesi gerekenler yazımızın devamında sizlerle.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, 1995 yılından itibaren İnternet kullanımının giderek yaygınlaşması sayesinde ortaya çıkan bir kavramdır. Kısaca ticaretin elektronik ortamda yapılması olarak tanımlanır. Mal ve hizmetlerin, üretimden, dağıtım ve ödeme işlemlerine kadar İnternet ağları üzerinden yapılmasını sağlar.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret önemi gittikçe artan bir değer olduğundan birçok insan için yeni bir atılım oluşmasını sağladı. Peki e-ticaret nasıl yapılır?

 • Öncelikle eğer sıfırdan bir atılım yapmak istiyorsanız, yapmanız gereken sektörünüze veya satacağınız ürünlere vermek. Mevcut iş yerinizi e-ticarete taşımak istiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Bilinen birçok alan olduğu için e-ticaret fikirlerini belirli sektörlerden ilham alarak bulabilirsiniz.
 • İnternetten yapılan satışlarda faturalandırma yapmanız gerekir. Bu nedenle bir şirketinizin olması gerekir. Sanal pos alabilmek, kredi kartı ödemeleri gibi ödemelerde faturalandırma yapabilmek için işiniz yasallaştırılmalı ve vergi mükellefi olmalısınız. İsterseniz başlangıç olarak şahıs firması kurup, ilerleyen dönemlerde şahıs şirketini, limited şirkete dönüştürebilirsiniz.
 • Şirketiniz hazır, sektörünüz ve ürünleriniz belli ise şimdi yapmanız gereken, açacağınız İnternet sitesine bir alan adı ve sunucu bulmak. Alan adı kısaca, kuracağınız şirketin İnternet üzerindeki adı denilebilir. Sunucu ise, sitenizi kurmak ve tüm verilerinizi barındırmak için kullanabileceğiniz servistir. Bunun için alan adı ve sunucusunu kiralayabilir ya da satın alabilirsiniz.
 • E-ticaret yaparken en önemli şeylerden biri, güvenilir bir altyapıya sahip olmaktır. Sitenizde olabilecek açıklar, maddi ve manevi olarak birçok zarara neden olabilir.
 • Sunucu alma ya da kiralama, gerekiyorsa şirket açmak gibi işlemler nedenlerden dolayı belli bir sermaye sahibi olmanız, sizler büyük avantaj sağlayacaktır. Geri kalan her şey zaman ve emeğe dayanır.
 • Site yönetimi, reklam yönetimi, müşteri destek hizmeti ve depo, stok, kargo süreçleri de e-ticaret için oldukça önem taşır.
 • Bütün bu aşamalar için e-ticaret danışmanlığı da alabilirsiniz.

E-Ticaret Satış Teknikleri Nelerdir?

E-ticaret, günümüzde birçok firmanın bulunduğu bir alandır. Bu nedenle kendi firmanızı öne çıkarmak zor olabilir. Birçok firma, site açıldığı anda sipariş yağacağını düşünerek bu yola girse de sonucu tatmin edici olmayabiliyor. Sektörler bir hayli fazla olduğundan ve rakiplerin de yadırganacak derecede az olmamasından dolayı firmaların e-ticarete entegre olması oldukça zor. Çeşitli e-ticaret teknikleri ile firmanın satışlarını artırabilirsiniz. Peki nedir bu e-ticarette satış artırmanın yolları?

Öncelikle e-ticaretin satış getirebileceği çeşitli kanallar vardır. Bu kanalları iyi bilmeli ve satış teknikleri doğru bir şekilde uygulamalısınız. İşte satış artırıcı e-ticaret teknikleri!

 • Pazar Yerleri

Çeşitli pazar yerlerine yüksek komisyon vermek korkutucu görünse de bunu yapmak sizlere büyük kazançlar sağlayacaktır. Üstelik bilinen birçok avantajı da bulunuyor. Pazar yerlerine komisyon sağlayarak dezavantajları, avantaja çevirebilirsiniz.

 • SEO Odaklı Çalışmak

SEO odaklı çalışmak, Google ile iş birliği dahilinde çalışmanıza olanak sağlar. Bunun için çeşitli anahtar kelimeleri seçmelisiniz ve sitenizin SEO uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Seçtiğiniz anahtar kelimelerin başka sitelerin de anahtar kelimesi olmamasına özen göstererek sitenizi birinci sıraya taşıyabilirsiniz.

 • Çeşitli Kampanyalar Düzenlemek

Ücretsiz kargolar, çeşitli kupon kampanyaları… Bu tarz fikirlerle sitenizin ziyaretini ve satışını artırabilmek oldukça mümkün. Üstelik kupon kampanyalarıyla sosyal medya reklamlarınızı da yapabilirsiniz. Nasıl mı? “Aldığın ürünü sosyal medyada paylaş, 10 tl kupon kazan” şeklinde bir kampanya söz konusu olabilir.

 • Google Adwords Reklamları

Google Adwords reklamları e-ticaret için oldukça önemlidir. Kullanıcılar bir ürün aratacaklarında ilk olarak Google üzerinde aratılar. Google Adwords reklamları sayesinde satışınızı artırabilirsiniz.

 • Sosyal Medyanın Etkin Kullanımı

Günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça yaygın. Hatta öyle ki gündelik haberler sosyal medyadan öğreniliyor, alışverişler sosyal medya üzerinden ilerliyor. Bu nedenle bilinirliği artırmak, güven sağlamak, tanınmak ve satışları yükseltmek için sosyal medya önemli bir araç. Sosyal medyayı etkin ve doğru şekilde kullanarak satışlarınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 • Etkileyici Ürün Fotoğrafları Kullanmak

Ürün fotoğraflarını özenli çekmek ve siteye belirli düzenlerle yüklemek oldukça önemlidir. Etkileyici fotoğraflarla şirketinizin imajını artırabilirsiniz. Kullanıcılar bir ürünün fotoğrafını görmeden, satın alma işlemini gerçekleştirmez. Bu nedenle kullandığınız fotoğraflar özenle seçilmelidir. Peki, ürün fotoğraf çekimi nasıl olmalı?

Fotoğraf çekimine özen göstermeniz gerekir. Özensizce çekilmiş fotoğraflar ilgi görmez. Çekim ışığı ve açısının güzel planlanması, ürünü daha ilgi çekici kılar. Ayrıca ürün fotoğrafı ve gönderilen ürünün aynı olması da oldukça önemlidir. Bütün bunlara dikkat ettiğinizde siteniz hızla büyüyecektir.

 • Kullanıcı Deneyimi ve Yorumları

Bir site kurduğunuzda ve satış yapmayı hedeflediğinizde, kullanıcıların bütün isteklerini karşılayabilmek oldukça önemlidir. Örneğin sitenin hızlı olması, arama butonunun bulunması, canlı destek sağlanması ve ürünler hakkında bloglar dahilinde bilgi verilmesi kullanıcılar için büyük fayda sağlar. Ayrıca yorumların bulunması da sitenin güvenilirliğini artırmaya yardımcı olur.

Google’da Üst Sıralarda Nasıl Çıkarım?
Bütün stratejileri sizlere anlattık. Peki, sitenizi Google’da üst sıralara nasıl taşıyabilirsiniz?

Az önce de bahsettiğimiz gibi SEO odaklı çalışarak kendinize belirli anahtar kelimeler seçmeniz gerekir. 3-5 tane seçeceğiniz anahtar kelimeler, rakip firmaların anahtar kelimeleriyle aynı olmamalıdır. Farklı ve doğru anahtar kelimeleri kullandığınızda, üst sıralarda sitenizi görebilirsiniz. Ayrıca Google Adwords reklamlarına da önem vermeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir