E-ticaret Yazılım

E-ticaret Yazılım

Müşterilerin satın almak istedikleri ürüne internet üzerinden ulaşmalarının yolu e-ticaret sitelerinden geçer. E-ticaret sitelerinde fiziksel bir mağazada bulabileceğiniz her türlü ürünü bulabilirsiniz. Bu sitelerin oluşturulmasında çeşitli yazılımlar kullanılır. E-ticaret yazılımları firmanın ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. E-ticaret faaliyetinin niteliğine göre satın satın alacağınız yazılımı web sitenize entegre edebilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki tür e-ticaret yazılımı bulmanız mümkün. Ücretsiz yazılımlar güvenlik açıkları ve destek hizmetinin olmaması nedeniyle riskli bir seçenektir. E-ticarette güvenlik konusu oldukça önemli bir noktadır. Bu nedenle ücretsiz seçeneklere yönelmek yerine ücretli profesyonel yazılımlara yönelmenizde fayda bulunur. E-ticaret sitesi kurarken içerik yönetim sistemi olarak SEO uyumlu bir sistem olan WordPress kullanılabilir. WordPress e-ticaret siteleri için güvenli bir sistemdir. Kuruluş aşamasında maliyetleri bir nebze olsun düşürmek isterseniz ücretsiz WordPress hizmetinden faydalanabilirsiniz.

E-ticaret Nasıl Yazılır?

E-ticaret yazılımı tecrübe ve sabır gerektiren bir süreçtir. Sitenizin yazılımını yaparken en çok tercih edilen PHP ve ASP.NET programlama dillerine hakim olmanız gerekir. PHP sayesinde sitenizi kendi kendine yönetilebilir hale getirebilirsiniz. Bir web geliştirme sistemi olan PHP e-ticaret sitesi yazılımlarında sıklıkla kullanılır. Hızlı ve yönetilmesi kolay olan bir alışveriş sepeti modülü tasarlamanız için pratik bir çözüm sunar. PHP sistemi yazılım geliştiricilerin yüksek kalitede kod üretebilmesini sağlar. Bu sistemleri doğru bir zemine oturtmak için emek ve zamanınızı feda etmeniz gerekir. Programlama dillerine hakim olmanız da yüksek tecrübe gerektirir. E-ticaret sitenizin ihtiyaçlarını doğru belirlemek için kurulum ve yazılım gibi konularda işinin uzmanı bir ekipten yardım almanız tavsiye edilir.

E-ticaret Yazılımı Nasıl Olmalı?

E-ticaret yazılımları her şeyden önce güvenli olmalıdır. Güvenli bir altyapıya sahip olmayan e-ticaret sitelerinden başarı beklemek pek gerçekçi bir bakış olmayacaktır. Güvenlik dışında bir e-ticaret yazılımında olması beklenen özellikleri şöyle sıralamak mümkündür:

 • E-ticaret yazılımı arama motorlarına uygun olarak hazırlanmalıdır.
 • Tasarım özelliklerinin geliştirilebilir olması son derece önemlidir.
 • Sanal POS ve alternatif ödeme seçeneklerini içermelidir.
 • Rahat ve kolay kullanılabilen bir yönetim paneline sahip olmalıdır.
 • Ayrıcalıklı özellikler içermelidir ve e-ticaret sitesiyle ilgili her türlü detayı bünyesinde barındırmalıdır.

E-ticaret Yazılımında Olması Gereken Özellikler

E-ticaret sitesinin saldırılara ya da siteye zarar verebilecek etkenlere karşı dayanıklı olması gerekir. Bu nedenle iyi bir e-ticaret yazılımında güvenlik unsuru ön planda tutulmalı ve sorunlara çözüm sağlayabilen bir sistem olarak kurgulanmalıdır. 128 bit ya da SSL sertifikası kullanılarak müşteri bilgilerinin de güvende tutulmasına dikkat edilmelidir. E-ticaret sitelerinin başarısına arama motorundaki sıralaması yüksek oranda etki eder. Bu nedenle iyi bir e-ticaret yazılımından arama motoru uyumlu olması beklenir. Yazılım geliştirilirken otomatik site haritası oluşturulmalı ve sitenin arama motorlarında tanınır hale getirilmesi gerekir. SEO eklentisine sahip olan e-ticaret siteleri arama motorlarında üst sıralarda yer bulabilirler. E-ticaret sitelerinde en çok kullanılan modüller ürün ekleme, sipariş ve kargo kontrol alanlarıdır. Rahat ve kolay kullanıma sahip bir yönetim paneli üzerinden bu modüllere kısa sürede ulaşılabilir.

E-ticaret sitesi için hazırlanan yazılımın tek seferlik değil sürekli geliştirilebilir bir tasarıma sahip olması önemlidir. Hem tasarımın hem de altyapının gelişen teknolojiyle uyumlu hale getirilebilmesi büyük önem taşır. Farklı ödeme sistemleriyle ilgili de gerekli düzenlemelerin titizlikle yapılması gerekir. Özellikle kredi kartı kullanımlarında sanal POS modülünün sorunsuz çalışıyor olması şarttır. Ödeme güvenliğinin sağlanması için 3D secure, 128 bit şifreleme ve SSL sertifikası kurulumlarını da içermelidir. Eğer uluslararası alanda e-ticaret faaliyetinde bulunmak istiyorsanız geniş kitlelere ulaşabilmek için çoklu dil seçeneği özelliğini devreye almanız gerekir. Yazılım paketinizde bu özelliğe de yer vererek müşterilerle daha iyi iletişim kurabilirsiniz.

E-ticaret Yazılımı Modülleri

E-ticaret sistemleri oluşturulurken web sitesinin tüm özellikleri ve ihtiyaçları göz önüne alınır. Yazılımla özgün ve markaya özgü bir tasarım yapılmalıdır. Mobil uyumlu kullanım özelliği de sağlanması büyük avantaj sağlar. E-ticaret yazılımlarında sitenin niteliğine göre farklı bazı modüller bulunur. Bu modüller şunlardır:

 • Sipariş takip modülü
 • Kargo takip modülü
 • Satış, iade ve güvenlik sözleşmesi modülü
 • Filtreleme modülü
 • Stok takip modülü
 • 3D güvenli alışveriş sistemi
 • Duyuru bölümü
 • Kupon ve hediye çeki modülü
 • Üye takip modülü
 • Sınırsız kategori ekleme bölümü
 • Sınırsız ürün ekleme bölümü
 • Üyelik oluşturma modülü

Özel ve Hazır E-ticaret Yazılımları

E-ticaret yazılımları özel ve hazır yazılımlar olarak sınıflandırılabilirler. Hazır e-ticaret sistemleri genel ihtiyaçlara göre gruplanan özellikler içeren paketlerdir. Özel yazılımlar ise tamamen talepleriniz doğrultusunda size özel olarak geliştirilen yazılımlardır. Hazır bir yazılım paketi satın aldığınızda ihtiyacınız olabilecek en önemli temel özelliklere sahip olabilirsiniz. Yazılım paketlerinin işlevsel olarak benzer yanları bulunsa da altyapılarında farklılıklar bulunur. Bu farklılıklar yayınlanması ve uygulanması gibi konularla ilgilidir. Hazır yazılımlar, e-ticaret faaliyetinde bulunanlar için ekonomik bir çözüm sunarlar. Hazır paketlerin en önemli ortak özelliği başarılı bir satış sistemi oluşturulması için temel özellikleri bir arada bulundurmalarıdır. Hazır yazılımların bazı avantajları vardır. Bunlar;

 • Uygun fiyat avantajı
 • Demo özelliği
 • Hızlı kurulum imkânı
 • Pratik yönetici arayüzüne sahip olması
 • Sürekli olarak geliştirilebilir olmasıdır.

Özel yazılımlar ise sitenize özel olarak geliştirilir ve istediğiniz özelliklere göre tasarlanması mümkündür. Hazır paketler gibi anında kurulma imkânı olmasa da özel e-ticaret yazılımının da avantajları bulunur. Özel e-ticaret yazılımları; tamamen özelleştirilebilirler, özgün tasarım imkânı vardır ve geliştirilebilme özelliğine sahiptir. Özel ya da hazır e-ticaret yazılımlarına sahip olurken teknik destek olup olmadığını öğrenmenizda fayda vardır. Hızlı bir teknik destekle sitenizi başarıya ulaştırabilirsiniz.

E-ticaret Yazılımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Bir e-ticaret yazılımı alırken hizmet veren firmanın 7 gün 24 saat destek sunuyor olmasını bekleyebilirsiniz. Fiziksel mağazaların aksine e-ticaret sitelerinde günün her saati satış yapıldığından olası bir problemde teknik desteğin hızla gelmesi gerekir.
 • Site trafiği, satış rakamları ve müşteri dönüşleri gibi temel konularda raporlama imkanı olması önemlidir. Yazılım tercihinizde bu noktayı da göz önünde bulundurabilirsiniz.
 • Tercih edeceğiniz e-ticaret yazılımının SEO kurallarına uyumlu olması ve farklı çözümler sunabiliyor olması önemlidir.
 • Müşteriler kendilerine en uygun ödeme yöntemini kullanmak isterler. Bu nedenle iyi bir e-ticaret yazılımının farklı ödeme yöntemlerini içeriyor olması beklenir.
 • Tek tip tasarım özelliği yerine gelişmiş tasarım çözümleri sunuyor olmasını tercih edebilirsiniz. Sitenizi kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda düzenleyip geliştirme imkanı bulabileceğiniz yazılımlar iyi bir tercih olacaktır.
 • Siparişlerin sorunsuz olarak müşterilere ulaştırılabilmesi için doğru işleyen bir kargo sistemine sahip olmanız gerekir. Sorunsuz bir kargo modülü bu açıdan işinizi kolaylaştıracaktır. Seçeceğiniz yazılımda kargo yönetim platformu bulunmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Ürün ve stok takibinin rahatlıkla yönetileceği bir arayüze sahip olan yazılım talebinde bulunabilirsiniz.
 • E-ticaret reklam ve pazarlama adımlarında sosyal medyanın büyük bir gücü bulunur. Sahip olacağınız yazılımın sosyal medya hesaplarıyla entegre olarak çalışmasına dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir