E-ticaret Sitesi Kurmak

E-ticaret Sitesi Kurmak

Hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda büyük bir atak yapan e-ticaret uygulaması alıcı ile satıcının internet ortamında buluşmasını sağlar. Mevcut işini çağa uydurmak isteyenler ve yeni bir oluşum içinde olanlar e-ticaretin sağladığı avantajları kullanabilirler. Peki popüler bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur? Bunun çeşitli aşamaları bulunur. Bir e-ticaret sitesi kurmak eskiye oranla çok daha kolay fakat fiziki bir mağaza kurmaktan çok daha farklı bir işlemdir. Profesyonel bir alışveriş sitesine sahip olmak istiyorsanız uzman ekipler tarafından sunulan e-ticaret hosting hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

İnternet üzerinden ürün satışı yapabileceğiniz bir web sitesi kurmak için takip etmeniz gereken birkaç adım vardır. Bu adımlar işinizi sağlam bir temele oturtabilmeniz için oldukça önemlidir. Ne satacağınıza karar verdikten sonra gerekli işlemleri başlatarak kısa süre içinde kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

 • Bir e-ticaret sitesi kurmak için öncelikle şirket kurmak yani vergi mükellefi olmak gerekir.
 • Ne tür bir hizmet vereceğinize ya da ürün çeşitliliğine karar vermeniz başlangıç için önemlidir.
 • Akılda kalıcı bir alan adı belirlemelisiniz. Bu alan adının kısa ve anlaşılır olmasına özen göstermelisiniz.
 • Ödeme yöntemleriyle ilgili düzenleme ve sanal pos kurulumu yapmalısınız.
 • Ürünlerinizi müşterilerinize sorunsuz olarak gönderebilmek için kargo firmalarıyla anlaşmalısınız.
 • Güvenilir bir e-ticaret altyapısı kurmanız da işinizin ilerleyişi için oldukça önemlidir.

E-ticaret Türleri Nelerdir?

E-ticaret sitesi kurmadan önce e-ticaret türlerini incelemenizde fayda bulunur. İncelemeleriniz sırasında e-ticaret siteleri ile ilgili üç farklı kavrama rastlayabilirsiniz. Bunlar;

 • Yatay e-ticaret
 • Dikey e-ticaret
 • İnternet üzerinden stoksuz satış kavramlarıdır.

Yatay e-ticaret uygulaması en geniş satış ağına sahip olan türdür. Bu türde bir e-ticaret sitesi açtığınızda mobilyadan mutfak eşyasına, kozmetikten giyim ürünlerine kadar farklı kategorilerde ürünün satışını gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz faaliyete tek tip bir ürünle başlayabilir, işinizi büyüttükten sonra yatay e-ticarete geçebilirsiniz.

Dikey e-ticaret uygulaması tek bir ana kategori üzerinde yoğunlaşılan satış türüdür. Sadece bahçe mobilyaları ya da sadece çocuk giyim ürünleri satan bir siteyi bu türe örnek olarak vermek mümkündür.

Yatay ve dikey e-ticaret uygulamalarına göre daha karmaşık bir sistemi olan internetten stoksuz satış yönteminde, farklı tedarikçilerle anlaşarak onların ürünlerini kendi web sitenizde satmanız mümkün olur. Müşteri sizden ürün sipariş ettiğinde tedarikçiden ürünü temin ederek satış işlemini gerçekleştirirsiniz. Satıcı ve tedarikçi arasındaki ilişki sözleşmelerle güvence altına alınmıştır.

E-ticarette Alternatif Modeller

Satış amacınıza bağlı olarak tercih edebileceğiniz üç farklı e-ticaret modeli bulunur. Bunlar; şirketten şirkete satış (B2B), tüketiciden tüketiciye satış (C2C) ve şirketten tüketiciye satış (B2C) olarak sıralanabilir. Şirketten şirkete satış modelinde alışveriş ilişkisi içinde olanlar şirketlerdir. Bu modelde bir şirket başka bir şirket adına toptan ürün alımı yapar. Adına toptan alım yapılan şirket de bu ürünleri müşterilerle buluşturur. En yaygın görülen e-ticaret modeli şirketten tüketiciye yapılan modeldir. Bu modelde firmalar kendi ürünlerini müşterilerine satarlar. Tüketiciden tüketiciye satış modeline örnek olarak ikinci el ürün satışını vermek mümkündür. Oldukça yaygın bir uygulama olarak karşınıza çıkar.

Satış yapmak istediğiniz tür ve modele karar verdikten sonra kuruluş işlemlerine başlayabilirsiniz. Bunun için zaman yaratamayacağınızı ya da işlemin karmaşık olduğunu düşünüyorsanız hazır e-ticaret paketleri kullanabilirsiniz. Güvenilir firmalardan alabileceğiniz bu paketler sanal pos kurulumundan site tasarımına kadar her türlü adımı sizin adınıza tamamlıyor.

E-Ticaret Online Ödeme Sistemleri

E-ticarette en hayati adım online ödeme sistemlerinin kurulumudur. Sanal ortamda alışveriş yaparken farklı bazı ödeme yöntemleri kullanılır. Tek bir ödeme tipi yerine bu sistemleri sitenize kurarak müşterilerinizin memnuniyetini kazanabilirsiniz. Ödeme yöntemlerinden ilki kredi kartı kullanımıdır. Müşteri satın alma işlemini tamamlamak için kredi kartını kullanabilir. En yaygın ödeme adımlarından biridir. Kredi kartı kullanmak istemeyenler ön ödemeli nakit kartlarıyla da ödeme yapabilirler. Sanal POS kurulumu yaparak farklı banka müşterilerinin ödemelerini tek bir sistem üzerinde toplayabilirsiniz. Havale ve EFT de bir ödeme yöntemidir. Satın alınan ürünün bedeli satıcının hesabına havale ya da EFT olarak gönderilir. Ücret hesaba ulaşınca teslimat aşamasına geçilir. Müşterilerinize kapıda ödeme seçeneği de sunabilirsiniz. Bazı tüketiciler ürün eline geçmeden ödeme yapmayı tercih etmeyebilirler. Bu nedenle bu seçeneği müşterilerinize sunarak sizden alışveriş yapmaya devam etmelerini sağlayabilirsiniz.

Sitenizin bir güvenlik sertifikasıyla korunuyor olması müşterilerin tercihini önemli ölçüde etkiler. SSL, müşteri bilgisayarından web sitenizin sunucusu arasındaki veri transferini şifreler. Bu nedenle SSL sertifikası kullanarak müşteri bilgilerini güven altına alabilirsiniz. SSL sertifikasına sahip olmazsanız sanal POS uygulamasından yararlanamazsınız. SSL sayesinde verileriniz güvende kalır. Arama motorları üzerindeki sayfa değeriniz de artar. 2018 yılında uygulamaya konan ve alışveriş sitelerinin güvenilirliğini belgeleyen “E-ticarette Güven Damgası” için de SSL sertifikasına sahip olmanız gerekiyor.

E-ticaret Paketleri Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Web sitesi altyapısı oluşturma, sanal pos kurulumu gibi konular zahmetli ve yorucu bir işlem olabilir. Mevcut işinizle ilgilenirken bu kuruluş işlemleriyle uğraşmak istemeyebilirsiniz. E-ticaret hosting paketleri sayesinde sınırsız sayıda ürün yükleyebileceğiniz, bir panel üzerinden kolayca yönetebileceğiniz, mobil kullanıma uyumlu bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Profesyonel bir site tasarımı sayesinde müşterilerinize kaliteli hizmet sunabilirsiniz. Kullanıma hazır olarak sunulan şablonlardan size en uygun olanı seçerek kısa sürede faaliyete geçmeniz mümkün. Farklı özellikleri içeren paketleri satın alarak beklenmedik masraflarla karşılaşmamış olursunuz. Paketlerde rakip analizleri, raporlamalar, SEO uygulamaları gibi çözümler de bulunur. Profesyonel danışmanlık hizmetlerinden faydalanarak internet e-ticaret dünyasında emin adımlarla yürüyebilirsiniz.

Paket içerisinde yer alan hedef kitle analizi imkanıyla e-ticaret siteniz için en uygun tüketici grubuna ulaşmanız da mümkün olur. Hedef kitle analizi doğru bir reklam ve pazarlama kampanyası için büyük fayda sağlar. E-ticaret paketlerinin kargo gönderimi konusunda da bazı avantajları bulunur. Bu paketlerden ihtiyacınıza uygun olanını seçerek farklı kargo firmalarıyla anlaşmalar yapabilirsiniz. Uygun fiyatlı gönderi transferi sayesinde müşterilerinizin alışverişten memnun kalmalarını sağlamanız mümkündür.

E-ticaret Paketi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok açıdan fayda sağlayan e-ticaret paketlerini seçerken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Güvenilir ekiplerden temin edeceğiniz hosting paketleri sayesinde e-ticaret dünyasında sağlam bir yer edinebilirsiniz. Paket satın alırken şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Farklı tasarım seçeneklerinin bulunup bulunmadığına bakabilirsiniz. Tek tip bir tasarımın size fayda sağlamayacağını unutmayın.
 • E-ticaret için SEO uygulamaları büyük önem taşır. Paketin SEO uyumluluğunu kontrol edin.
 • Farklı ödeme yöntemleri içeriyor olması size avantaj sağlayacaktır.
 • Ürün yönetiminin pratik olması önemlidir.
 • Kargo yönetim seçeneği bulunması da kullanım kolaylığı sağlayacaktır.
 • Pakette sosyal medya hesap entegrasyonu olup olmadığına dikkat edebilirsiniz.
 • Paket içerisine blog ve e-posta yönetiminin bulunması gerekir.
 • Müşteri destek ve raporlama hizmetlerinin varlığını da kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir