E-ticaret SEO Önerileri

E-ticaret SEO Önerileri

E-ticaret geleneksel satış yöntemlerine yenilikçi bir soluk getirmiştir. E-ticaret faaliyetinin kaliteli ve sağlıklı yürütülebilmesi için bazı teknikleri uygulamak gerekir. Bir web sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünün artırılması için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) sürecinin iyi yönetiliyor olması gerekir. SEO yardımıyla organik takipçilere ulaşabilir ve e-ticaret faaliyetinizi daha kaliteli bir biçimde yönetebilirsiniz. Hedef kitlenize daha kolay ulaşarak satışlarınızı artırmanız için de SEO’nun önemi büyüktür. SEO uygulamaları teknik anlamda profesyonel bakış açısıyla yürütülmesi gereken bir süreçtir. Fakat e-ticaretle uğraşan ve bir e-ticaret sitesi bulunan her işletmecinin SEO hakkında temel bilgilere sahip olması gerekir. Doğru bir SEO yönetimiyle tıklanma sayılarında artış sağlayabilir ve bunun satış rakamlarına olan yansımasını izleyebilirsiniz.

E-ticaret Siteleri İçin SEO Önerileri

 • Sitenizden alışveriş yapmak isteyen müşteriler için kolay üyelik adımıyla birlikte üye olmadan alışveriş imkanı sağlayabilirsiniz.
 • Renk, marka tercihi, fiyat aralığı gibi gelişmiş filtreleme sistemlerini kullanmak iyi bir adım olacaktır. Sıralama filtrelemelerini de bu kategoride düşünmek gerekir.
 • Müşterilerin geri bildirimde bulunabilmeleri için gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.
 • İncelenen ürünlerin benzerlerinin sıralandığı bir sistem kurabilirsiniz.
 • Ürünlerin yer aldığı sayfalara meta etiketleri ve sosyal medya bağlantı butonları yerleştirebilirsiniz.
 • Ürün tanıtım ve kullanım videolarıyla müşterilerin ilgisini toplamak mümkündür.
 • Cazip fiyat avantajları ve kampanyalar oluşturarak müşteri kitlenizi genişletmenize imkan doğar.
 • Stokta olmayan bir ürün için “Gelince Haber Ver” butonunu aktifleştirmek doğru olacaktır.
 • Sitenizde, müşteriye aksiyon aldırıcı geleneksel pazarlama taktiklerini kullanmaktan çekinmeyin.
 • Güvenilir ve kurumsal bir görünüm için gerekli çalışmaları yapmaya özen gösterin.
 • Kategori ve ürün bazında başlık ve açıklamalar hazırlatın.
SEO Çalışmalarında Nasıl Bir Yol İzlenmeli
SEO Çalışmalarında Nasıl Bir Yol İzlenmeli

SEO Çalışmalarında Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Arama motorları, siteleri, çeşitli tarama işlemlerinden geçirir. Bu iş için altyapısında yapay zekâ teknolojisi bulunan bazı algoritmalar kullanır. Bu tarama işleminden başarıyla geçen siteler içeriklerine uygun olarak belirlenen anahtar kelimeler sayesinde üst sıralara kadar yükselirler. E-ticaret sitenizin niteliğine uygun olarak nasıl bir SEO çalışması yürüteceğinize karar verebilirsiniz. E-ticaret SEO yönetimi için en garanti adımın profesyonel yardım almak olduğunu belirtmek gerekir. Google 2018 yılından sonra tarama işlemleri için bir algoritma değişikliği yapmıştır. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin SEO çalışmaları yaptırması büyük önem kazanmıştır.

E-ticaret SEO önerileri size yol gösterici olabilir. Göz önünde bulundurmanız gereken ilk noktanın sitenizin hızı olduğunu belirtmekte fayda vardır. Son algoritma değişikliklerinin ardından site hızı konusu eskiye oranla daha fazla önem kazanmıştır. Kullanıcıların olumlu dönüş sağlaması ve performans artışı için site açılma hızının 3 saniyenin altında olması gerekir. Veriler site hızının 3 saniyeyi geçtiği geçtiği durumlarda siteyi terk etme oranının yüzde 32’yi bulduğunu gösterir. Site hızınızı ideal ölçüde tutabilmek için ürün görsellerini optimize etmeniz gerekir. Bu işlemi yapmak için çeşitli araçlar kullanabilirsiniz.

E-ticaret SEO Uygulamalarında Anahtar Kelimelerin Gücü

SEO yönteminin temelini anahtar kelimelerin oluşturduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Arama çubuğuna yazılan bir kelime ile yüzlerce sayfaya ulaşılabilir ve genellikle istenen bilgiye ulaşmak için üst satırlardaki sayfalar ziyaret edilir. Kategorileriniz ve ürünlerinizle ilgili hazırlanacak açıklama yazılarında yer alan anahtar kelimeler e-ticaret sitenizin doğal yollarla üst sıralarda yer almasına etki edecektir. Anahtar kelimelerin gücü e-ticaret sitelerinin potansiyelini önemli ölçüde etkiler. Müşterilerin sık arama yaptığı anahtar kelimelerin e-ticaret sitenizin her sayfasında kullanmak size fayda sağlamayacaktır. Bu durum görünürlüğün artması yerine azalmasına sebep olacaktır. İçerik oluşturma ve anahtar kelime kullanma süreci uzmanlık gerektiren bir uygulamadır. Özgün ve niş içerikler oluşturarak başarılı e-ticaret faaliyeti yürütebilirsiniz. Anahtar kelime uygulaması için çeşitli SEO araçları bulunsa da en garanti yöntem uzman bir ekipten destek almaktır.

Müşteri Geri Bildirimlerini Önemseyin
Müşteri Geri Bildirimlerini Önemseyin

Müşteri Geri Bildirimlerini Önemseyin

Kullanıcı deneyiminin e-ticaret siteleri açısından çok önemli olduğu bir gerçektir. E-ticaret SEO önerileri almak isteyenlerin bu konuyu göz ardı etmemeleri gerekir. E-ticaret sitenizin görsel açıdan müşteriyi memnun edecek bir tasarımı olmalıdır. Basit yönlendirmeler ve filtreleme seçenekleriyle kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyebilirsiniz. E-ticaret sitenizin niteliklerine uygun olarak tasarlanmış bir yazılım kullanarak bu adımı başarıyla yürütebilirsiniz. Üye olmadan sipariş verme ya da kolay üyelik gibi seçenekler sunarak olumlu dönüşler alabilirsiniz. Müşteri geri bildirimleri için düzenli işleyen bir müşteri hizmetleri sisteminizin olmasına dikkat edin. Ürün sıralamalarının müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda yapılması da olumlu bir kullanıcı deneyiminin gerekleri arasında yer alır. Sosyal medya entegrasyonu da e-ticaret SEO uygulamaları açısından önemli bir adımdır. Tıklanma sayısını artırmak için sosyal medya hesaplarında e-ticaaret sitenizin linkine yer verebilirsiniz. Ürünlerinizin tanıtıldığı videoları bilinen video paylaşım sitelerine yükleyip link vermek de bir başka e-ticaret SEO önerisi olarak verilebilir. Bu uygulama doğal bir pazarlama taktiği olarak karşınıza çıkar.

Kategori Yazılarıyla Bir Adım Öne Geçin

E-ticarette SEO önerileri arasında yer alan bir başka konu rakip analizidir. Aynı ya da benzer kategorilerde faaliyet gösteren firmaları inceleyerek başarılı ve hatalı olan uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu incelemeler sonucunda, kendi siteniz için gerekli olan noktaları belirleyerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Rakip e-ticaret sitelerinde müşterilerin ilgisini çeken noktaların ne olduğunu inceleyebilirsiniz. Ürün ve kategori bazlı içerikler kullanıcılar için yol gösterici niteliktedir. Doğru bilgilerle yazılmış içerikler SEO çalışmalarında önemli bir yer tutar. Bu nedenle kategori yazıları ile ürün başlık ve açıklamaları yazdırmayı ihmal etmeyin. SEO kurallarına uygun yazılmış içeriklerle e-ticarette bir adım öne geçebileceğinizi aklınızda bulundurmanızda fayda vardır. E-ticaret SEO çalışmaları için profesyonel bir ekiple işbirliği yaparak kaliteden ödün vermemiş olursunuz.

E-ticaret SEO Çalışması Neden Önemli
E-ticaret SEO Çalışması Neden Önemli

E-ticaret SEO Çalışması Neden Önemli?

E-ticaret SEO çalışması yaptırmadan önce amaçlarınızı doğru belirlemeniz gerekir. Bu aşamada aklınıza SEO çalışmasının neden gerekli olduğu konusu takılabilir. E-ticaret SEO uygulamaları öncelikle sitenizdeki organik trafiğin artmasını sağlar. İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyenlerin büyük çoğunluğu aradığı ürünün ismini Google üzerinden aratmakla işe başlar. SEO çalışmaları sayesinde Google e-ticaret sitenizi güvenilir bir site olarak görecektir. Bunun bir sonucu olarak arama listesindeki sıralamanız yukarıya doğru yönlenir. Tıklanma sayısında artış meydana gelir ve bu da satışlarınıza doğrudan etki eder. E-ticaret sitenizin görünürlüğü artacağı için sayfanız kullanıcılar tarafından daha kolay bulunacaktır. SEO e-ticaret açısından başka sitelere oranla çok daha büyük bir anlam ifade eder. Çünkü SEO e-ticarette doğrudan satışa etki eder. E-ticarette SEO ile öncelikli hedef müşterileri satın almaya yönlendirmektir. Doğru bir SEO uygulaması sayesinde müşterilerin sitenizi bulması kolaylaşır. Sağlam ve etkili bir SEO çalışması çeşitli aşamalar kullanılarak sitenize uygulanır. Bu nedenle uzun ömürlüdür ve etkisi ücretli reklamlar gibi kısa değildir. Uzun vadeli bir verimlilik sağlar. Dünya genelinde başarısı kanıtlanmış e-ticaret sitelerini incelediğinizde SEO uygulamalarına verdikleri önemi görebilirsiniz. E-ticaret SEO önerilerini dikkate alarak siz de başarılı bir satış faaliyeti yürütebilirsiniz. Bunun için işinde uzmanlaşmış profesyonel ekiplerden yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir