E-ticaret SEM Önerileri

E-ticaret SEM Önerileri

Search Engine Marketing (SEM) yani Arama Motoru Pazarlaması, arama motorlarında ücretli reklam alarak web sitesine trafik akışı sağlama işlemidir. Hedef kitlenize yönelik oluşturacağınız stratejiler sonucunda arama motorlarındaki ücretli reklam alanlarında sitenize yer bulabilirsiniz. SEM stratejisi sayesinde e-ticaret sitenizin trafik akışını anında artırma imkânı elde edebilirsiniz. SEO ile birlikte yürütülen SEM çalışmaları sonucunda doğru bir pazarlama stratejisi uygulayabilirsiniz.

SEO çalışmalarının karşılığı uzun vadede alınır. SEM uygulamasının sonuçlarını ise hemen görmek mümkündür. Fakat iki uygulamanın ayrı olarak düşünülmemesi gerekir. İki çalışma bir arada yürütülünce getirisi daha kalıcı olur. E-ticaret sitenizin adının hem organik hem de ücretli alanlarda görünmesi marka bilinirliğini ve tıklanma sayısını olumlu yönde etkiler. SEO ve SEM çalışmalarının bir arada yürütülmesi başarısı kanıtlanmış bir pazarlama stratejisidir. SEM çalışmaları satışını yaptığınız mal ve hizmetler hakkında arama yapan müşterilere anında ulaşabilmenize imkân yaratır. Hem müşteri hem de e-ticaret siteleri açısından büyük avantajları bulunur.

E-ticarette SEM Ne İşe Yarar?

 • E-ticaret SEM stratejilerinin en büyük getirisi marka görünürlüğünü artırmasıdır. Organik sayfalardaki reklam alanlarında görülen web sitenize tıklanma oranı artış eğiliminde olacaktır.
 • Satışını gerçekleştirdiğiniz ürün ve hizmetlerin hedef kitleye daha kolay ulaşmasını sağlar.
 • Ürün satışlarını artırmanız için etkili bir yöntemdir.
 • E-ticaret sitenizin ana sayfasına ya da reklamını yaptığınız sayfaya müşteri çekmenizi kolaylaştırır.
 • Ziyaretçi sayıları, trafik ve müşteri dönüşleri gibi analizlere ulaşabilir hale gelirsiniz. Bu sayede pazarlama stratejilerini geliştirip değiştirebilme imkanı elde edersiniz.
 • Sitenizden alışveriş yapan ve yapmayan ziyaretçilerin beklentilerini gözleyebilir, sitenizi nasıl geliştirmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

 SEM Çalışması Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama ve e-ticaret alanında kullanılan SEM, farklı reklam çeşitleri kullanılarak marka bilinirliğini artırır ve müşteri kazanımına destek olur. Farklı arama motorları ve sosyal medya hesapları üzerinde SEM çalışmaları yapılabilir. Google’da SEM çalışmaları genellikle Google Ads üzerinden yapılır. Alışveriş yapma isteği bulunan müşterileri sitenize çekebilmek adına yazılı ve görsel içerikler kullanılarak reklamlar oluşturulur. SEM ile müşteri kitlesine kısa sürede ulaşmak hedeflenir ve bu hedef büyük çoğunlukla başarıya ulaşır. İş, yaş ve cinsiyet hedeflemeleri, çeşitli reklam kampanyaları, dönemsel ve özel günler için düzenlenen reklamlar gibi konularda SEM analizi yapılarak başlanır.

SEM analizi, e-ticaret siteniz özelinde yapılacak reklam çalışmalarının bir uzman tarafından incelendiği süreçtir. Performans takibi, geri dönüşler ve süreç analizleri bu sürece dahildir. Performans analizlerine göre ne çeşit bir reklam çalışması yapılacağına karar verilir. Tüm analiz sürecinde, arama motorları üzerinde öne çıkmanıza yarayacak çeşitli kriterler ve kullanılacak reklam modeli belirlenir. Reklamın ne kadar süreyle ve hangi platformlar üzerinde yayınlanacağı, hangi kitlenin hedeflendiği, özel günler için ne gibi çalışmalar yapılacağı da saptanır.

Etkili Bir SEM Stratejisi Oluşturma

Göz önünde bulunan büyük e-ticaret sitelerinin SEO ve SEM uygulamalarını bir arada kullandığını görebilirsiniz. SEO çalışmaları ile SEM ihtiyacını azaltacak optimizasyonlar yapabilirsiniz. SEM ile de gerçek zamanlı trafik akışı elde etmeniz mümkün olur. Tek başına SEM ya da tek başına SEO uzun süreli bir başarı için yeterli gelmeyebilir. Bunun için iki çalışmayı bir arada yürütmeniz tavsiye edilir. Etkili bir SEM stratejisi oluşturmaya başlarken birkaç sorunun cevabı aranır:

 • SEM’de neye reklam veriliyor?
 • Kime reklam veriliyor?
 • Nereye reklam veriliyor?
 • Kime reklam verileceği belirlenebiliyor mu?

SEM çalışmalarında reklam anahtar kelimelere verilir. Reklam verilen yer arama sonuç sayfası yani SERP’tir. Reklam verilen kitle anahtar kelimeyle arama yapan kullanıcılardır. SEM çalışmalarında hedef kitlenizi belirleyerek reklamın kimlere ulaşacağını belirleyebilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz müşteri kitlesini yaş, cinsiyet ve lokasyona ile göre özelleştirebilmeniz mümkündür.

SEM’de Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir
SEM’de Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir

SEM’de Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Bir anahtar kelime seçtikten sonra o o kelimenin çeşitli varyasyonlarını da belirleyerek SEM stratejisine dahil etmeniz gerekir. Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Seçtiğiniz ürün için farklı kültürlerde farklı isimler kullanılıyor olabilir.
 • Müşteri ürünün adını kısaltma yaparak aratabilir.
 • Eş anlama gelen bir kelime kullanılabilir.
 • Müşteri ürün adını eksik ya da hatalı yazabilir.
 • Müşteri ürünü farklı bir isimle arıyor olabilir.

Anahtar kelimeyle oluşturulan kelime öbekleri oluşturmak gerekir. İçerisinde anahtar kelimenin bulunduğu üç veya daha fazla kelimeden oluşturulan öbekler long tail anahtar kelime olarak adlandırılır. Bu kelime öbekleri ana anahtar kelimenin spesifik sonuçlarına ulaşmayı hedefler. Long tail kelime gruplarının dönüşüm oranları yüksektir. SEM stratejisine ana anahtar kelimeyle aynı anlamı taşıyan farklı varyasyonları da dahil edebilirsiniz. Bu şekilde aynı ürün için farklı kelimelerle arama yapan müşterilere ulaşmış olursunuz. Satışlarınıza ve tıklanma sayısına herhangi bir katkısı bulunmayacak negatif kelimelerin ne olduğunu da kararlaştırarak SEM çalışmalarında kullanmamaya özen gösterebilirsiniz. Ürün satışı yaparken o ürüne ücretsiz olarak sahip olmayı hedefleyen kullanıcı kitlesine ulaşmayı istemezsiniz.

SEM’de Hedef Kitle Belirleme Yöntemleri

Hedef kitle belirlemesi de SEM stratejileri açısından önemlidir. Hedef kitle belirlemede izlenecek adımları şöyle özetleyebiliriz:

 • Hedef kitlenize yönelik lokasyon belirleme işlemi yapabilirsiniz. Bu konuda SEO uzmanlarından yardım alabilirsiniz.
 • Reklamın hangi gün, günün hangi saatlerinde, ne kadar süre ile yayınlanacağını belirlemek için zaman planlama parametresini kullanabilirsiniz.
 • Demografik hedefleme parametresi yardımıyla ulaşmak istediğiniz kitleyi yaş grubu, eğitim seviyesi, cinsiyet bilgilerine göre özelleştirmeniz mümkündür.
 • Hedeflediğiniz cihaz türünü de belirlemeniz gerekir. Sadece masaüstü ya da mobil cihazlara ulaşabileceğiniz gibi her ikisini de tercih edebilirsiniz.

Başarılı Bir E-Ticaret SEM Stratejisi İçin Öneriler

 • Başarılı bir e-ticaret SEM stratejisinin omurgasını doğru anahtar kelime belirleme süreci oluşturur. Bu nedenle anahtar kelime çalışmalarına önem verebilirsiniz.
 • Lokasyon bazlı bir hedef kitle belirlemesi ile hem zamandan tasarruf edersiniz hem de maliyetleri düşürebilirsiniz.
 • Arama sonuçlarında e-ticaret sitenizin nasıl göründüğü önemlidir. Call to action dilini benimseyen metin tabanlı reklamlar oluşturmanızda fayda bulunur.
 • Anahtar kelimenin rekabet oranını göz önünde bulundurmanız ve tıklanma başına vereceğiniz ücreti belirlemeniz gerekir. Burada ne çok uçuk ne de çok düşük ücretler vermemelisiniz.

E-ticaret SEM çalışmalarında reklam açık artırması kavramıyla karşılaşabilirsiniz. Siteniz için reklam vermeyi kararlaştırdıktan sonra bir açık artırmaya katılmanız gerekir. Teklif vereceğiniz anahtar kelimeleri belirledikten sonra bu anahtar kelime için tıklanma başına ne kadar bütçe ayıracağınızı tespit etmelisiniz. Belirlediğiniz anahtar kelimeler başka firmalar tarafından da kullanılıyorsa reklam açık artırmasına girilir. Bu açık artırmada kazanan firma belirlenirken iki kriter dikkate alınır. Bunlar vermeyi planladığını maksimum teklif ve kalite puanıdır. Kalite puanı anahtar kelime ile yönlendirilen sayfa arasındaki ilgi düzeyi ve tıklanma oranı gibi değerlendirmelerle belirlenir. Yüksek bir kalite puanına sahip olmak için anahtar kelime seçiminize ve açılan sayfa ile olan ilgisine dikkat etmeniz gerekir. Müşterinin beklentisi arama yaptığı ürünle ilgili sayfaya doğrudan ulaşabilmektir. Ayrıca mobil uyumlu bir strateji geliştirmeniz de kalite puanına etki edecek noktalardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir