E-ticaret nedir, nasıl yapılır?

E-ticaret nedir, nasıl yapılır

1995’ten sonra her alanda yaygınlaşmaya başlayan internet kullanımı satış ve pazarlama sektörünü de etkisi altına almıştır. Geleneksel satış yöntemleri tamamen ortadan kalkmasa da ağırlık elektronik ticarete doğru kaymaya başlamıştır. Bu aşamada aklınıza “e-ticaret nedir?” sorusu gelebilir. E-ticaret ne demek merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

E-ticaret kısaca; herhangi bir mal veya hizmetin, farklı ödeme yöntemleri kullanılarak dijital ortamda alınıp satılması ve pazarlamasının yapılması olarak tanımlanabilir. Geleneksel yöntemlerle faaliyetini sürdüren ve yöntemlerin e-ticareti de ekleyen çoğu firma, rakiplerinin bir adım önüne geçme avantajı elde eder. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler e-ticaret yöntemiyle çok geniş kitlelere ulaşabilmeyi başarmıştır. Bu yöntemi kullanmak için fiziki bir mağaza sahibi olmanıza da gerek yoktur. Gerekli koşulları sağlayıp internet üzerinden kolayca satış yapabilirsiniz. Güvenli bir satış ortamı, akılda kalan bir alan adı, etkili bir pazarlama ve reklam sistemiyle sektörde kendinize kalıcı bir yer edinebilirsiniz. Etkili ve güvenli bir satış ortamıyla müşterilerin sadakatini kazanabilir ve kısa sürede büyüyebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu (SEO) kurallarına uygun bir sistem kurarak, Google aramalarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşterilere ulaşma konusunda önemli bir adım atmış olursunuz.

E-ticaret Nasıl Yapılır
E-ticaret Nasıl Yapılır

E-ticaret Nasıl Yapılır?

Genel hatlarıyla e-ticaret kavramını anladıktan sonra “e-ticaret nasıl yapılır?” diye merak edebilirsiniz. Bu merakınızı giderecek basit birkaç adımı sizin için derledik. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Ne satacağınıza veya hangi sektörde faaliyete geçeceğinize karar verin.
 • İnternet siteniz için bir alan adı alın.
 • Dijital ortamda yasal olarak satış yapabilmek için bir şirket kurun.
 • Altyapınızın güvenilirliğinden emin olun.
 • İşinize ne kadar bütçe ayırabileceğinizi belirleyin.
 • Maksimum zaman ve emek harcamanız gerektiğini unutmayın.

Faaliyet Alanını Belirleyerek İşe Başlayın

Devam eden bir işiniz ve işletmeniz varsa etki alanını genişletmek için e-ticarete başvurabilirsiniz. Mevcut durumda faaliyet alanını belirleme adımını es geçebilirsiniz. Alıcı ile satıcıyı buluşturmanın en kolay yolu olan çevrimiçi ticaret yöntemine başlamak için öncelikli olarak ne satacağınıza karar vermeniz gerekir. Bu faaliyet alanı bir mal olabileceği gibi hizmet de olabilir. Üretiminden sorumlu olduğunuz ürünleri internet ortamında satabilirsiniz. Üretim yapmıyorsanız farklı kaynaklardan ürün tedarik ederek de işe başlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden yasal olarak satış yapabilmek için mutlaka bir şirketinizin bulunması gerekir. E-ticaret vergilerini bilmeli ve ona göre işlemlerinizi yapmalısınız.Satışlarınızı faturalandırmanız, başka bir ifadeyle vergi mükellefi olmanız önemlidir. İnternet üzerinden satış yaparken ister havale ister kredi kartıyla ödeme adımlarını kullanabilirsiniz. Bu yöntemler için de fatura kesebiliyor olmanız zorunludur. İşe yeni başladığınız dönemde bir şahıs şirketine sahip olmanız yeterli olacaktır. İlerleyen dönemde bunu limited şirkete dönüştürebilirsiniz.

E-ticarette En Büyük Sermaye Zaman ve Emek

E-ticarete başlamak için elinizde büyük miktarlarda sermaye olmasına gerek olmasa da bu başarı için önemli bir şanstır. Unutulmamalıdır ki, kuruluş ve reklam aşamalarında bazı harcamalar yapmak zorunda kalacaksınız. Vergiler, çalışan ücretler, ofis ya da depo kiraları için aylık giderler de dikkate alınmalıdır. Mali olarak sıkıntıda olmayabilirsiniz. Elinizde yeteri miktarda para olabilir. Ancak e-ticaret için en büyük sermayenin zaman ve emekten oluştuğunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Bu işe giriştikten sonra 7 gün 24 saat hizmet vermeye hazır olmanız gerekir. Sanal ortama ticaret yapmak fiziki bir mağazadan daha fazla zaman ister. Ulaşılabilir olmanız ve müşterilerin taleplerine kısa süre içinde ve doğru biçimde yanıt verebilmeniz başarınız için hayati öneme sahiptir.

Reklam ve pazarlama konularına önem vererek adı duyulur bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. İşinizi sağlam bir temele oturtmak istiyorsanız e-ticaret eğitimi alabilirsiniz. Düzenli reklam ve pazarlama çalışmaları yaparak sektördeki kalıcılığınızı artırabilirsiniz. Google Ads ve sosyal medya reklamları hakkında bilgi edinerek bunlardan faydalanabilirsiniz. Mailing çalışmaları düzenleyerek hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Sitenizde çeşitli kampanyalar düzenlemeniz ve indirimli ürünler sunmanız da müşterilerin ilgisini üzerinize çekecektir.

E-ticaret isim önerileri
E-ticaret isim önerileri

E-ticarette En Önemli Detay: Akılda Kalır Bir Alan Adı

E-ticaretin en önemli adımı bir internet sitesine sahip olmaktır. Geleneksel satışta fiziki mağaza ne ise e-ticaret için internet sitesi de aynı şeydir. Tüm ürün ve hizmet bilgilerinizi bu sitede toplayabilirsiniz. Müşterilerinize ulaşabilmenin en kestirme yolu internet siteleridir. Akılda kalan, dikkat çekici bir alan adına sahip olarak kısa sürede hedeflerinize ulaşabilirsiniz. E-ticaret isim önerileri için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Etkili bir alan adından sonra ihtiyaç duyacağınız en kritik nokta güvenliktir. Güvenilirliği olmayan bir e-ticaret sitesinin başarılı olması düşünülemez. İşinizin uzun yıllar boyunca ayakta kalmasını istiyorsanız satış kanalınızın altyapı güvenliğini sağlamanız gerekir. Maddi ve manevi kayıpların önüne geçmek ve uzun vadede başarıyı sürdürebilmek için bu olmazsa olmaz bir durumdur. Unutmayın ki, ödeme yöntemleri ve kişisel verilerin korunmasıyla ilgili konularda müşteriler son derece hassastır ve güvenmedikleri bir siteden alışveriş yapmayı tercih etmezler.

E-ticaretin Avantajları Nelerdir?

E-ticaretin hem işletmeler hem de müşteriler açısından birçok faydası bulunur. İşletmeler açısından faydaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Hem ulusal hem de uluslararası pazarda büyüme imkanı sağlar.
 • Zaman tasarrufu açısından kârlıdır.
 • Ürün bilgileriyle ilgili her türlü ayrıntı müşterilere kolaylıkla ulaştırılabilir.
 • 7 gün 24 saat satış yapabilme imkanı doğar.
 • İletişim ve personel giderlerinde ciddi bir düşüş görülür.
 • Kuruluş maliyetleri açısından fiziksel mağazalara oranla daha avantajlıdır.
 • Potansiyel müşterilere ulaşma ve marka tanıtımı konularında kolaylık sağlar.

E-ticaret müşteriler için de çeşitli fırsatlar sunar. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Satıcının ısrarlı ikna süreci devreden çıkar.
 • Aranan ürüne çok daha uygun fiyatlarla sahip olma imkanı doğar.
 • Ürünle ilgili her türlü detaya kolayca ulaşılabilir.
 • Çeşitli indirim ve kampanyalar hakkında bilgi sahibi olunabilir.
 • Müşteri bulunduğu her yerden istediği saat diliminde alışveriş yapabilme konforuna sahip olur.

Türkiye’de ve Dünya’da E-ticaret

Geride bırakılan son 10 yılda e-ticarete olan ilgi ve yatırımların büyük bir artış gösterdiği söylenebilir. Giyimden market alışverişine, kitaptan oyuncağa kadar hemen hemen her ihtiyaç sanal mağazalar aracılığıyla karşılanıyor. Küresel pazarda e-ticaret hacmi 3.5 trilyon doları aşmış durumdadır. Ülkemizde de gün geçtikçe bu alandaki yatırımlar artış göstermektedir. Değişen alışkanlıklar ve yaşam şekilleri e-ticareti Türkiye’de de önemli bir sektör haline dönüştürmüştür. E-ticaretin Türkiye’de yıllık yüzde 40 oranında büyüdüğünü söylemek mümkündür. Ülkemizde e-ticaret alanında satışı gerçekleştirilen ürün ve hizmetlerin başında elektronik ürünler, giyim eşyaları, gıda, kitap, konaklama ve seyahat hizmetleri, yemek siparişi yer alır.

E-ticaret yaparken sosyal medyanın gücünden de faydalanmak gerekir. En etkili reklam araçlarından biri olan sosyal medya markanızın adını duyurabilmeniz açısından önem taşır. Firmanızın adına özel sosyal medya hesapları açarak ürünlerinizin tanıtımını gerçekleştirebilirsiniz. Hesap yönetimi için profesyonel destek de alabilirsiniz. Özellikle SEO ve Google Ads çalışmalarına önem vererek markanızın aranma hacmini genişletebilirsiniz. Bu sayede hem satış konusunda önemli dönüşler alabilir hem de kurumsallaşma yolunda emin adımlarla yürüyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir