Amazon Mağaza Açma Şartları Nelerdir?

Amazon Mağaza Açma Şartları Nelerdir

Dünyanın en büyük e-ticaret portallarından biri olan Amazon’da mağaza açarak satış yapabilirsiniz. Amazon’da mağaza açmak için neler yapmanız gerekli ve şartlar neler diye merak ediyorsanız detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Dünyanın en çok tercih edilen ve en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon 1994 yılında kurulduğunda ilk olarak internet üzerinden kitap satışına yoğunlaşmıştır. Daha sonra faaliyet alanını geliştirerek farklı kategorilerde dünya geneline satış yapmaya başlayan online perakendecilerden biri haline gelmiştir. Amazon, Türkiye pazarına 2018 yılında giriş yapmıştır. Amazon üzerinden satış yapmak isteyen işletmelerin mağaza açma koşulları ve gereken evraklarla ilgili bazı önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Amazon’da mağaza nasıl açılır diye merak ediyorsanız; işte detaylar…

Amazon’un iki farklı çalışma prensibi vardır. İlk olarak Amazon tedarik ettiği ve kendi deposunda bulundurduğu ürünleri kendi sistemi üzerinden satışa sunar. Yani, bu aşamada müşteriler doğrudan Amazon’u muhatap alır. İkincisi ise firmaların üyelik yöntemiyle Amazon sistemine dahil olmasıdır. Firmalar Amazon mağaza açma adımları ile üyelik oluşturduktan sonra ürünlerini müşterilerine ulaştırabilir. Firmalar ürünlerini Amazon’un kargo sistemini kullanarak müşterilerine gönderme yolunu seçebilirler. Aynı zamanda kendi kargo sistemlerini de tercih etmeleri mümkündür. Amazon, kullanıcılarına reklam özelliklerinden faydalanma fırsatı da verir. Bu fırsattan yararlanarak mağazanızı sistemde üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Amazon’da Mağaza Açmanın Avantajları

Amazon’da mağaza açmak firmanıza bazı avantajlar kazandırabilir. Amazon dünyanın en önemli e-ticaret portallarından biri olmasının yanında müşteri hizmetleri açısından da prestij sahibi bir markadır. Bu portal üzerinde bir mağaza sahibi olmanız güçlü ve güvenilir bir sistem üzerinden tüketicilere ulaşmanız konusunda etkili bir yöntemdir. Amazon’da mağaza açma avantajlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Amazon üzerinden satış yapmanın en büyük getirilerinden biri müşteri güvenini kazanmaktır diyebiliriz. Herhangi bir sorun durumunda Amazon’un çözüm üreteceğini bilen tüketiciler mağazanızdan güvenle alışveriş yapabilirler.
 • Amazon’un satış, kargolama ve satış sonrası destek konusunda sorunsuz işleyen bir sistemi vardır. Tüketiciler için önemli bir detay olan bu sürecin yolunda ilerlemesi gerekir. Amazon’un müşteri memnuniyetinden kaynaklı büyük bir gücü vardır ve mağaza açarak siz de bu güçten faydalanabilirsiniz.
 • Online satış yapmak için belli bir müşteri kitlesine ulaşabilmeniz gerekir. Bu da zaman ve emek isteyen bir süreçtir. Amazon’da mağaza açmak geniş bir müşteri kitlesine kolayca ulaşmanıza yardımcı olur. Dünya üzerinde çok geniş bir müşteri potansiyeli bulunan Amazon’un Türkiye’deki çalışmaları da başarılı sonuçlar vermektedir.
 • Amazon satış yapmak için firmalara ideal bir ortam sunar. Bir kez mağaza açtıktan sonra sürekli ürün yükleyebilir, aynı müşterilere birden fazla satış yapma imkanı elde edebilirsiniz. Sayfanızı doğru kurgulayarak ve müşteri taleplerine gereken karşılığı vererek reklam yapmaya ihtiyaç duymaksızın başarılı olabilirsiniz.

Amazon’da Mağaza Açmanın Dezavantajları

Amazon gibi yüksek potansiyelli bir pazar yerinde satış yapmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunur. Öncelikle Amazon üzerinde mağaza açarak büyük bir rekabet ortamına adım atacağınızı unutmamanız gerekir. Benzer ürünleri satan çok sayıda firma olduğu için öne çıkabilmek için reklam çalışmalarına önem vermeniz gerekebilir. Bir başka dezavantaj durumu da marka kimliği oluşturamamakla ilgilidir. Amazon’da sadece satıcı kimliğinizle faaliyette bulunabilirsiniz. Firmanızla aynı ürünü daha düşük fiyatla satan başka firmalar da bulunabilir. Bu da doğal olarak onların daha çok satış yapmasına neden olacaktır. Amazon da sizdeki ürünlerin benzerlerini satmaya karar verebilir. Bu da ciddi bir rekabete girmenizi mecbur kılacaktır. Amazon müşterilerin sorun ve talepleriyle kendi ilgilenmeyi tercih eder. Bu durum firmanızın müşteri ilişkilerini geliştirmesine engel olur. Amazon mağaza açma işlemi de ücretlidir ve ürünleriniz üzerinden komisyon kesilir. Karlılık açısından dezavantajlı duruma düşebilirsiniz.

Amazon’da Mağaza Nasıl Açılır?

Amazon üzerinde satış yapmaya karar verdiyseniz öncelikle bir satıcı hesabı oluşturmanız gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra ürünlerinizi sisteme yükleyerek satış sürecine başlayabilirsiniz. Amazon’da mağaza açmak için ihtiyaç duyacağınız bilgi ve belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Amazon mağaza ve komisyon ücretlerinin aksamadan ödenebilmesi için sisteme kredi kartı bilgilerinizi girmeniz beklenir.
 • İletişimin akmaması için telefon numaralarınızı doğru ve eksiksiz biçimde kaydetmelisiniz.
 • Firmanızın işletme türünü, şirket sicil numarasını, Mersis No. ve şirket sicil numaralarını, firma adresini gerekli alanlara yazmalısınız.
 • Satıştan elde edilen gelirin size ulaştırılabilmesi için banka hesap numaralarınızı bildirmelisiniz.
 • Firma adına irtibatta olunacak kişinin kimlik bilgileri ile telefon numaralarını da kaydetmelisiniz.

Amazon Kategori Komisyon Oranları

Amazon Türkiye’de toplam 15 kategoride satış yapma imkanı bulunuyor. Bunlardan bazılarının komisyon oranları şöyle:

 • Cep telefonu: Yüzde 6
 • Fotoğraf makinesi: Yüzde 6
 • Bilgisayar: Yüzde 6
 • Elektronik ürünler: Yüzde 6
 • Elektronik aksesuarlar: Yüzde 10
 • Ev eşyaları ve dekorasyon: Yüzde 10
 • Kişisel Bakım cihazları: Yüzde 10
 • Ev ve mutfak eşyaları: Yüzde 10
 • Oyuncaklar: Yüzde 10
 • Bebek ürünleri: Yüzde 10
 • Kitap: Yüzde 10
 • Ofis Gereçleri: Yüzde 10
 • Spor: Yüzde 10

Amazon’da Bireysel ve Profesyonel Hesap Seçenekleri

Amazon hesap açma işlemini tamamladıktan ve onay aldıktan sonra ürünlerinizi sisteme yükleyebilirsiniz. Portal üzerinde satış yapabilmek için mağaza açma zorunluluğu bulunuyor. Amazon’da satış yapabilmek için iki tür hesap açabilirsiniz. Bunlar; bireysel ve profesyonel hesaplardır. Amazon’da ücretsiz mağaza açmak için bireysel hesap oluşturmalısınız. Profesyonel mağaza açma ücreti aylık 99 TL olarak belirlenmiştir. Aylık mağaza ücretinin yanında kategori bazında komisyon bedelleri de kesilmektedir. Bireysel hesapta toplam 40 ürün yükleme hakkınız bulunuyor. Bireysel hesaplardan kesilen komisyon ücretleri profesyonel hesaplara oranla daha yüksektir. Satış hacmi geniş bir firmaysanız profesyonel hesap açmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Başlangıç seviyede bir firmanın da satış kapasitesinden emin olana kadar bireysel hesapla işe başlaması iyi bir seçenektir.

Amazon’da Genel Sipariş İşleyişi Nasıldır?

Amazon üzerinde satış hesabı açtıktan sonra sipariş sürecinde hangi adımların sizi beklediğini merak edebilirsiniz. Bu adımları şu şekilde sıralanır:

 • Satıcı hesabı başvurusunun onaylanması.
 • Ürünlerin Amazon sistemine yüklenmesi.
 • Sipariş edilen ürünle ilgili satıcıya bilgi gönderilmesi.
 • Satıcının ürünü tedarik edere kendi sistemi ya da Amazon üzerinden kargolaması.
 • Kargolama işlemini takiben sistem üzerinden alıcıya bilgi verilmesi.
 • Alıcının ürün eline geçtikten sonra ödeme onayı vermesi.
 • Komisyon oranlarının ücret üzerinden kesilmesi ve satıcı hesabına aktarılması.

Amazon’un hem Türkiye hem de global sitesi üzerinden satış yapma imkanınız vardır. Sadece kayıt anında iki site için farklı e-posta hesapları kullanmanız gerekir. Her iki sistem üzerinden satış yapmak satışlarınızda gözle görülür bir etki yaratacaktır.

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa pazar yeri entegrasyonu bulunan e-ticaret paketlerinden kullanarak hem kendi sitenizin hem de Amazon hesabınızın yönetimini tek elden yürütebilirsiniz. SEO kurallarına uygun, kargolama, stok ve sipariş kontrol panellerine sahip olarak zaman ve emek tasarrufu sağlayabilirsiniz. Tek başına Amazon üzerinden satış yapmanın da ticari gelişiminiz açısından büyük bir getirisi olmayacaktır. Bu nedenle kendi kurallarınızı belirleyeceğiniz bir e-ticaret sitesine sahip olarak marka bilinirliğinizi ve gelirlerinizi artırabilirsiniz. SEO, reklam ve  pazarlama çalışmalarına ağırlık vererek kısa sürede adı bilinir mir e-ticaret markası haline gelme imkanı elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir